Estetik Burun Ameliyatları ( Rinoplasti )

Burun,yüzün tam ortasında ve dikine uzanımı ile yüze şekil vermesi açısından çok önemlidir.Bizler karşımızdaki ile konuşurken göz teması kurup gözlere baksakta,gözlerin arasında olan burnun eğri yada şekilsel olarak bozuk olması bakışların burna kaymasına yolaçar.Burnun eğri olması yüzü eğri ,uzun olması yüzü uzun,kısa olması yüzü kısa göstermesi açısından burun yüzün en önemli görsel organıdir diyebiliriz.
İdeal burun nasıl olmalıdır;İdeal burun herşeyden önce nefes alan,yüze giden ve doğal gözüken  burundur.Bilimsel olarak tarif edilen birtakım açılar ve ölçüler olsada  kişiden kişiye değişen güzellik algısı herzaman bu açı ve ölçülerle uyuşmayabilir.Burun estetik ameliyatları kişiye özel ameliyatlardır.
Herşeyden önce burnun  nefes alması gerekir çünkü esas görevi budur.Onun için hasta ile öncelikli olarak nefes almasını sağlayacak bir ameliyat görüşmesi ile işe başlamak gerekir.Beraberinde hastanın istekleri sorulur ve nelerden rahatsız olduğunu söylenmesi istenir.Yapılan ayrıntılı burun muayenesi sonrası(özellikle burun içinin kıkırdak kemik eğriliği ve burun etleri büyüklüğü değerlendirilmesi önemlidir)hastaya doktorun neler verebileceği yani nelerde hastanın isteğini yerine getirebileceği mutlaka karşılılı konuşulmalı ve ortak bir noktada hemfikir olunmalıdır.
Estetik burun ameliyatlarında mükemmel burun yoktur,’’İdeal Burun’’ vardır.İdeal Burunda ‘’nefes alan,yüze giden ve doğal gözüken’’burundur.
Estetik burun ameliyatları ortalama 2-3 saat süren,1 gece hastanede kalınması gereken ameliyatlardır.Hastanın burnuna silikon tampon konur ve doktorun uygulamasına göre bu tampon 2-7 gün arasında tutulabilir.Bir hafta dış kısımda alçı olacaktır.Maksimum 2-3 hafta sürecek gözaltı morluğu olabilir ki kişiden kişiye değişir bu durum.Hasta 1. Haftada işine başlayabilir.3 ay gözlük takmaması ve yine 3 ay burun ve yüzün güneşten korunması önerilmektedir.Burnun kendini göstermesi yoğun şişlik ve ödemin gitmesi ameliyat sonrası 3.-4. haftayı bulmakla beraber tam olarak iyileşme,şişliklerin tam inmesi  ameliyat sonrası 8. ayı bulabilir.Bu süre içinde yer yer asimetrileri fazla olan olan ödem ve şişlikleri normal kabul etmek gerekir.

DOÇ DR ETHEM ŞAHİN