Kurs: Timpanoplasti teknikleri

 

 

23 Eylül 2010 günü Türkiye'de meslektaşlarımız bu beş cerrahı izledi.

Perşembe günü Bayındır Hastanesinde Sanovel Pitoxil gurubunca desteklenen - TİMPANOPLASTİ TEKNİKLERİ - başlıklı toplantı gerçekleşti. Dr.Nuri ÖZGİRGİN' in koordinasyonunda Dr.Nazım KORKUT, Dr.Tayfun KİRAZLI, Dr.Yıldırım BEYAZIT ve Dr.Refik ÇAYLAN toplam yedi Otoloji operasyonu nu canlı cerrahi olarak gerçekleştirdiler.

Meslektaşlarımızın gerçekleştirdiği bu operasyonlar ise başta Bayındır Hastanesi Konferans salonu olmak üzere Türkiyenin çeşitli merkezlerinde on line olarak izleme ve soru ve katkılarıyla tartışma fırsatı buldular. 600 den fazla meslektaşımızın izlediği bu operasyonlar için her kentte her toplantı salonunda sorumlular bulundu ve sorulara yanıt verdiler ve beş meslektaşımıza sorular sordular operasyonları yorumladılar.

Uydu yayını ile Ankara Bayındır Hastanesinde 5 deneyimli kulak cerrahının yapmış olduğu 7 kronik otitis media ve kolesteatomlu olguya ait cerrahi görüntüler kendilerine özgü tekniklerle yayımlandı. Açık ve kapalı teknikler, kulak zarı onarım teknikleri, ossiküloplastiler, mastoidektomi teknikleri, labirent fistülü onarımı gibi yöntemler bu vesile ile canlı yayın içinde interaktif biçimde Türkiye çapında 600 kişiye ulaştırıldı. Yapılan ameliyat görüntülerinim uydu yayını ile Türkiye çapında bu kadar geniş bir kitleye ulaştırılması bir ilkti ve çok başarılı oldu.

Güne Dr. Özgirgin rekürren ve labirent fistülünde neden olan kolesteatom olgusu ile başladı. Açık teknik tip 3 timpanoplasti ile birlikte labirent kapsülün onarımını gösterdi. Bu sırada eş zamanlı olarak Dr. Kirazlı kıkırdak greft kullanarak timpanoplasti tekniğini göstermekte idi. Ardından Dr. Korkut teknik olarak gerçekleştirilmesi zor bir mastoidektominin nasıl yapılabileceğini en güzel biçimde gösterdi, orta kulak - mastoid arası ventilasyonun nasıl sağlanabileceği ve kulak zarı onarımı Dr. Korkut-un güzel cerrahisi ile yayınlandı. Bu sırada eş zamanlı olarak Dr Bayazıt gene kronik otitis medialı bir hastada mastodiektomi ile birlikte titanium TORP uygulamasını göstermekte idi. Ardından Dr Çaylan timpanomastoidektomi tekniğini sunarken karşı tarafta miringoplasti tekniği gene Dr. Kirazlı tarafından gözterilmekte idi. Ve son olarak da, daha önce 5 kez ameliyat geçirmiş ve yine nüksü olan kolesteatomlu bir olguda hastalığn tam eradikasyonu amacı ile radikal mastoidektomi sınırlarının nasıl zorlanabileceği güzel biçimde Dr. Bayazıt tarafından gösterildi. Gerek Ankara ve İstanbul ve gerekse diğer şehirlerle arasındaki tartışmalar diğer izleyiciler açısından çok eğitici oldu.

Ankara-da toplantıya katılanlara Dr. Özgirgin'in editörlüğünü yapmış olduğu -Cholesteatoma and Ear Surgery- adlı 700 sayfalık kitap hediye olarak sunuldu. Ameliyatların yapılmasına fırsat vermek amacı ile Storz-Gentek ve Zeiss-Optronik firmaları büyük destek verdiler. Bu aktivite tümü ile bir Sanovel-Pitoksil organizasyonu idi. Bayındır Hastanesi de ev sahipliğini mükemmel biçimde gerçekleştirdi.

İzleyiciler bu organizasyonun tekrarlanması umudu ile günü tamamladılar. Toplantıyya katılan ve izleyen tüm meslektaşlar şimdi operasyon görüntülerinin DVD ortamında hazırlanmasını beklemekteler.

Ankara dışında Başlıca iller ve sorumluları :

Diyarbakır - İsmail Topçu
Van - Hakan Çankaya
Manisa - Onur Çelik
İstanbul - Cem Uzun, Seyhan Alkan
İzmit - Gürkan Keskin
Adapazarı - bir grup KBB uzmanı
Denizli - Bülent Topuz
Afyon - Murat Cem Miman
Konya - Kayhan Öztürk
Bursa - Oğuz Basut
İzmir - Cem Bilgen
Malatya - Erol Selimoğlu

 

Günün Cerrahları: (Soldan sağa) Prof. Dr. Tayfun Kirazlı (Ege Üniv); Prof. Dr. O. Nuri Özgirgin (Bayındır Hast); Prof. Dr. Nazım Korkut (İstanbul Univ); Prof. Dr. Refik Çaylan (Dışkapı Hast); Prof. Dr. Yıldırım Bayazıt (Gazi Üniv)

Prof. Dr. Nazım Korkut

Prof. Dr. Refik Çaylan ve Prof. Dr. Yıldırım Bayazıt

Prof. Dr. O. Nuri Özgirgin

Prof. Dr. Refik Çaylan

Naklen yayın

Celal Bayar Üniversitesi

Kocatepe Üniversitesi

Celal Bayar Üniversitesi

 

 

Bayındır Hastanesi Söğütözü