Kulak Hastalıkları

Kulak ve İşitme Sağlığı

İşitme en önemli duyulardan biridir.Öyle ki insanlığın varoluşundan beri hayatta kalmayı,konuşmayı,evreni hissetmeyi,müziği dinlemeyi,sevmeyi sevilmeyi bile belki işiterek ve iletişim kurarak sağladık.İnsanlığın sosyalleşmesi dahi işiterek ve devamın..

Basınç Problemi

Orta kulak havalanan bir boşluktur. Her ne kadar dış ortamdan kulak zarı vasıtası ile ayrılmakta ise de zarın iki tarafındaki hava basıncının bir birine eşit olması gerekir.

Baş dönmesi ve dengesizlik

Denge sistemi üç farklı duyu üzerine kurulmuştur. Gözlerimizle görürüz, nerede olduğumuzu, nereye gittiğimizi algılarız.

Mustafa Beyin İşitmesine ne oldu?

Mustafa Bey orta yaşlarda sağlık kontrollerini düzenli yaptıran düzenli yaşamı olan bir kişi idi. Sistemik bir sağlık sorunu da yok idi. Bir sabah uyandığında sağ kulağında bir sessizlik hissetti.

Denge Rehabilitasyonu için Ev Egzersiz Programı

Yatar Vaziyette Göz Hareketleri Yatar vaziyette baş hareketleri Oturur vaziyette göz hareketleri Oturur vaziyette baş hareketleri Oturur vaziyette omuz hareketleri Oturur vazi..

Gürültü, Kulaklar ve İşitmenin Korunması

10 kişiden birinde işitme kaybı vardır, bu kayıp normal konuşmayı ve anlayabilmeyi etkiler [...]

Timpanoplasti aşamaları

                        

Bebeğim Normal Duyuyor mu ?

Çocuğunuzun işitme kaybının olup olmadığının belirlenmesi: Çocuğunuzun işitme kaybı olduğunu düşünüyorsanız haklı olabilirsiniz. Aşağıdaki kontrol listesi, çocuğunuzun bir işitme kaybı olduğunun belirlenmesinde yardımcı olacaktır. Her maddeyi dikkatl..

Kulak Çınlamasının Nedenleri

Bazı zamanlar kulağımda zil sesi duyuyorum bu normal midir? Tamamiyle değil. Kafa içinde ki bu seslere genel olarak tinnitus denilir ve çok yaygındır. Tinnitus zaman zaman ortaya çıkabilir veya siz sürekli olarak bir ses duyabilirsiniz. Çok kalın vey..

KBB ve Yaz Hastalıkları

Yaz aylarında Kulak-Burun-Boğaz bölgesinde görülen hastalıklar diğer aylara göre biraz daha farklılık göstermektedir. Bu bölgenin yazın görülen hastalıkları zamanında ve uygun bir şekilde tedavi edilmezse tatilde hiç beklenmedik şekilde sıkıntılarla ..

Birden işitmeniz mi kayboldu?

Ani işitme Kaybı Nedir? Ani işitme kaybı birden bire ortaya çıkan tek veya iki taraflı işitme azlığı durumudur. Niye olur? Ani işitme kaybının gelişiminde en önemli neden olarak virüsler gösterilmektedir. Özellikle uçuk virüsü olarak da bilinen herpe..

Biyonik kulak hakkında öğrenmek istedikleriniz

Biyonik kulak (Kohlear implant) nedir? Kohlear implant çok ileri derecede işitme kaybı olan veya hiç işitemeyen kişilerde ses duyusunu sağlayan cerrahi olarak iç kulağa yerleştirilen elektronik aygıttır. Biyonik kulak adı ile bilinir. Bir veya her ik..

Orta kulakta sıvı toplanması ve tüp tatbiki

Televizyonun sesini çok açıyor İşitmediği için öğretmen onu ön sıraya oturttu İsmini birkaç kez tekrarlatıyor İlgisinin az olması nedeni ile öğretmeni ön sıraya oturttu Kulağında dolgunluk hissettiğini ifade ediyor Kulağında çıtırtı hissinden söz edi..

Baş Dönmesi

Bazı insanlar denge problemlerini baş dönmesi olarak nitelendirirler. Çevrenin dönmediği bu denge bozukluğu bazen iç kulağa bağlı bir problemden dolayı ortaya çıkar. Bazı insanlar ise denge sağlamaktaki zorluklarını vertigo kelimesiyle açıklarlar. Bu..

Meniere Sendromu

Meniere hastalığı şiddetli baş dönmesi, bulantı kusma, işitme kaybı, kulakta uğultu ve çınlama ile dolgunluk hissi ile karakterize bir hastalıktır. Özelliği krizler halinde gelmesidir. İlk kriz daima daha şiddetlidir ve uzun sürer. Her krizde eşlik e..