Burun Hastalıkları

Estetik Burun Ameliyatları ( Rinoplasti )

Burun,yüzün tam ortasında ve dikine uzanımı ile yüze şekil vermesi açısından çok önemlidir.Bizler karşımızdaki ile konuşurken göz teması kurup gözlere baksakta,gözlerin arasında olan burnun eğri yada şekilsel olarak bozuk olması bakışların burna kaym..

Endoskopik Sinüs Cerrahisi Nedir?

Endoskopi sistemi ucunda soğuk ışık kaynağı ve kamera olan sistemlerdir.Görüntü bu kameralar ile ekrana yansıtılıp doğrudan göremediğimiz karanlık boşlukların ve hastalıklı dokuların net olarak görülmesini sağlar.Endoskopi KBB alanında en çok burun ç..

Burun Deviasyon Ameliyatları ( Burun Orta Hat Kemik Eğriliği)

Burun septumu burun boşluğunu ortadan ikiye bölen bir duvardır ve bunun ön kısmı kıkırdak arka kısmı kemik yapıdan oluşur.Normal şartlarda septumun orta hatta bulunması gerekir ki çoğu insanda bile bu böyle değildir,hafif eğrilikler olabilir.Bu hafif..

Allerjik Sinüzit ve Cerrahi Tedavi

Alerjik Rinit genetik bir hastalık olup,tetikleyici bir faktör ile her yaş grubunda şikayete yolaçabilir.Tekrarlayan hapşırık nöbetleri,burun tıkanıklığı,burun kaşıntısı,öksürükle seyreden bir hastalıktır.Alerjik rinitin tanısı hastanın şikayetleri v..

Alerjik Rinit

RİNİT NEDİR:Rinit burnu döşeyen mukozanın(örtünün) enflamasyonu,ödemi veya iltihabıdır.Bu bir virüse bağlı olabileceği gibi bir allerjene de bağlı olabilir ki sorumlu allerjense hastalığa allerjik rinit denir.Viral rinitlerde şikayet 5-7 gün sür..

Koku Bozuklukları ve Tedavisi

Koku duyusu hernekadar ihmal edilsede eksikliği çok kötü sonuçlar doğurabilecek bir duyudur.Koku alma problemi koku moleküllerinin burun içindeki koku bölgesine ulaşamamasına yada oraya ulaşsada beyinde ki koku merkezine ulaşmamasına ve gerekli dönüş..

Alerjik Rinit ve İlkbahar

İlkbaharla beraber alerjik rinitli hastaların şikayetleri artacaktır.Şubat sonu itibariyle ağaç polenleri ortaya çıkar ve taki haziran ortasına kadar devam eder.Ağaç polen allerjisinin toplumda sık görüldüğü düşünülürse ilkbahar mevsimi alerjik rinit..

Grip ve Grip Aşısı

Halk arasında Grip hastalığı ve Soğuk algınlığı (Nezle) sıklıkla karıştırılmaktadır. Grip zannedilen hastaların çoğunluğu nezledir.

Gebelik ve Grip

Grip, influenza adında bir virüsün yol açtığı genellikle sonbahar ve kış aylarında görülen, solunum yolu ile bulaşan, özellikle küçük çocuklar, yaşlılar ve risk grubundaki kişilerde zatüreye kadar ilerleyebilen ve ciddi sonuçlar ortaya çıkarabilen bi..

Sinüzit tedavisinde yeni ve farklı bir yöntem

Balonla Sinüzit Tedavisi -Balon Sinoplasti Sinüzit yaygın görülen, milyonlarca kişinin yaşam kalitesini olumsuz etkileyen ve iş ve çalışma hayatında performans düşüklüğüne de neden olabilen bir sorundur. Sinüzit, artrit ve  hipertansiyondan daha..

Domuz Gribi

Domuz gribi nedir? Domuz gribi İngilizce?de swine influenza, swine flu, pig flu olarak isimlendirilmektedir. Aslında ?swine influenza virus (SIV)? olarak adlandırılan ve domuzlarda grip yapan influenza virüs ailesinin neden olduğu domuzlardaki akut ü..

Grip aşısı olmak gerekir mi?

Tıp biliminin ilerlemesi sayesinde pek çok bulaşıcı hastalık aşılarla kontrol altına alınabilmiş ve hatta ortadan kaldırılabilmiştir. Ancak hala bazı mikroplar salgınlar yaparak insan sağlığını tehdit etmektedir. Bu mikroplardan birisi de hepimizin y..

Burun kanamaları

Burun Kanaması Şikayeti Yaşıyorsanız? Burun kanamaları, çocuklarda ve erişkinlerde yaş ve cinsiyet ayrımı gözetmeksizin ortaya çıkabilen ve kişiye son derece rahatsızlık veren durumlardır. Çoğu burun kanamaları hafif kanamalar olmasına rağmen, hayatı..

Sinüs ve Sinüzit

Yardım edin sinüslerim beni öldürüyor! Bunu daha önce hiç söylediniz mi?. Eğer cevabınız hayır ise siz çok şanslısınız demektir. Çünkü her yıl milyonlarca lira sinüs problemleri için harcanmaktadır (Burunda dolgunluk, baş ağrısı ve burun akıntısı). H..

Burun Gerisine Akıntı

Burun Gerisine Akıntı (BGA) boğazda akıntı toplandığını hissetmek veya burnun gerisinden akıntının aktığının farkına varmaktır. BGA egzersiz, kalın salgı veya boğaz kasları ve yutma ile ilgili sorunlardan ötürü de ortaya çıkabilir. Normal olarak, bur..

Allerjinin Nedeni Nedir ?

Bir bitki veya hayvana ait bir parçaçık vücüda girerse (gözü kaplayan zardan, burun veya boğazdan) bu istilayı önlemek amacıyla bağışıklık sistemine ait bir yanıt gelişir. Normal şartlar altında bu yararlı, doğal bir korunmadır. Bununla birlikte bazı..

Burun Tıkanıklığı

Burun tıkanıklığı, nefes almada zorluk çekme insanlığın en eski şikayetlerinden biridir. Bazıları için bu çok önemli olmasa bile kimileri bu şikayetlerden dolayı çok zorluk çeker. Özellikle şikayetlerine birden fazla şeyin neden olduğu hastalarda bu ..

Burun Estetiği

Rinoplasti olarak isimlendirilen bu cerrahi işlemde amaç burun şekil bozukluğunu düzeltmektir. Burun içinde nefes almaya engel oluşturan kemik eğrilikleri (deviasyon) ameliyatı ile birlikte yapılması mümkündür. Çoğunlukla burun küçültmek olarak bilin..